Sabtu, 30 November 2013

CONTOH RPP BAHASA SUNDA

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)

Mata Pelajaran                      : Bahasa Sunda
Kelas/semester                       : XI/ Genap
Jumlah Pertemuan                : 2 x 45 menit
Satuan Pendidikan                : SMA

STANDAR KOMPETENSI
11.2 Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan dalam rapatinformasi faktualberita/pengumuman, wawancara, dan drama.
KOMPETENSI DASAR
11.2.5 Bermain peran (dramatisasi)
MATERI POKOK
Drama
INDIKATOR
a.      Kognitif
Proses
·         Membuat teks drama yang akan diperankan
·         Membaca teks drama yang akan diperankan
·         Mempelajari teks drama yang akan diperankan
·         Mengidentifikasi karakter-karakter tokoh dalam teks drama
·         Menyampaikan materi tentang drama
Produk
·         Teks drama yang akan diperankan
·         Memerankan tokoh yang ada dalam teks drama dengan memperhatikan lafal, gerak yang sesuai dengan karakter tokoh yang diperankan
·         Mengomentari bahasa dan ekspresi tokoh dalam pergelaran drama

b.      Psikomotor
Berbicara dalam memerankan drama dengan memperhatikan penggunaan bahasa Sunda yang baik, intonasi, tekanan, diksi dan pelafalan yang jelas, serta keselarasan dengan karakter yang diperankan.
c.       Sikap
Karakter
·         Jujur
·         Bersungguh-sungguh
·         Apresiatif
·         Bekerja sama
·         Sikap menghargai
·         Disiplin
·         Tanggung jawab
Keterampilan proses:
·         Membaca teks drama dengan konsentrasi
·         Mendalami karakter tokoh dengan sungguh dan konsentrasi
·         Memerankan tokoh drama dengan baik
·         Memperhatikan lafal, gerak dan ekspresi yang sesuai dengan karakter tokoh dengan baik.

A.    TUJUAN PEMBELAJARAN
a.      Kognitif
Proses
·         Siswa dapat menulis teks drama yang akan diperankan
·         Siswa dapat membaca teks drama yang akan diperankan
·         Siswa dapat mempelajari teks drama yang akan diperankan
·         Siswa dapat mengidentifikasi karakter-karakter tokoh dalam teks drama
·         Siswa dapat memerankan teks drama yang dibuat
·         Siswa dapat menyampaikan materi tentang drama
Produk
·         Teks drama yang akan diperankan
·         Memerankan tokoh yang ada dalam teks drama dengan memperhatikan lafal, gerak yang sesuai dengan karakter tokoh yang diperankan
·         Mengomentari bahasa dan ekspresi tokoh dalam pergelaran drama
b.      Psikomotor
Siswa dapat menulis teks drama serta memerankan tokoh yang ada dalam teks drama. menyimak cerita drama dengan penuh konsentrasi sehingga bisa mengapresiasi unsur-unsur drama dan karakter tokoh dalam drama dengan baik.
c.       Sikap
Karakter
·         Jujur
·         Bersungguh-sungguh
·         Apresiatif
·         Bekerja sama
·         Sikap menghargai
·         Disiplin
·         Tanggung jawab
·         Eksistensi diri
·         Potensi diri
·         Terampil

B.                 MATERI PEMBELAJARAN
1.                  Teks drama
2.                  Power point
a. Wangun karya sastra Sunda
            Wangun karya sastra Sunda aya tilu rupa, nya éta prosa, puisi, jeung drama.
Prosa nya éta karangan dina rakitan basa sapopoé, tanpa ngolah atawa ngatur intonasi anu matok; lancaran téa disebutna. Tapi dina wangun prosa sok aya oge bagian anu puitis; ayana efek puisi. Karya sastra prosa nu gelar dina mangsa heubeul, nya éta dongéng. Karya sastra prosa nu gelar dina mangsa anyar nya éta carita pondok, roman novel, jeung novellet.
Puisi nya éta karangan anu basana dirakit ku wirahma, kauger ku wangun jeung diksi, ungkara kalimahna henteu lancaran atawa cara basa sapopoé. Puisi aya ogé nu ditulis dina wangun prosa atawa puisi prosais, nya éta puisi nu kapadetan puitisna sumebar kawas basa lancaran. Karya sastra puisi anu gelar dina mangsa heubeul, nya éta: 1) nu ngawujud carita: pantun jeung wawacan jeung 2) nu teu ngawujud carita: mantra, sisindiran, kakawihan, sair (pupujian, sawér), jeung pupuh.  Karya sastra puisi anu gelar dina mangsa anyar, nya éta: sajak.
Drama atawa carita drama nya éta karangan sastra nu midangkeun carita atawa lalakon dina wangun dialog. Parapamaénna disebut aktor. Karya sastra drama nu gelar dina mangsa heubeul, diantarana: longsér, topéng. Karya sastra drama anu gelar dina mangsa anyar, diantarana: 1) ditembangkeun/ dikawihkeun/ semi modern: gending karesmen; 2) dilalakonkeun/ modern: drama atawa téater
Anu kaasup garapan sastra dina drama nya éta naskahna, naskah drama anu jadi dadasar pintonan drama. Mémang salian ti naskah keur dipintonkeun téh, aya ogé karangan drama pikeun bacaeun anu disebut closét drama, biasana keur kapentingan drama radio. Contona drama radio “Saur Sepuh” di taun 80-90 anu malah tuluy disinétronkeun. Naskah drama biasana dibagi sababaraha babak. Unggal babak dibagi deui jadi sababaraha adegan. Pikeun ngahirupkeun suasana, panggung tempat pagelaran téh ngahaja ditata ku ahlina (disetting).
Karangan drama miboga ciri nya éta kalimah anu digunakeun lolobana ngagunakeun kalimah langsung, hartina kalimah anu dikedalkeun ku palaku. Dina drama palakuna leuwih ti saurang, gelarna paguneman téh mangrupa omongan palaku anu silitémpas.
b. Wanda Drama
Drama bisa dipasing-pasing jadi sababaraha wanda, diantarana: 1) gending karesmén jeung 2) drama modérn atawa téater 3) longsér jeung 4) topéng.
1.      Gending Karesmén
Di urang aya anu disebut gending karesmen, nya éta drama anu dialog-dialogna atawa pintonanana ngan ukur nunutur sora kasét. Upama rék mintonkeun, kasét téh kari diputer sabari dialogna ditembangkeun atawa dikawihkeun ku palakuna.
Karangan gending karesmén jeung pangarangna, diantarana:
-                    M. A. Salmun: Lenggang Kencana, Ken Tambuhan, Mundinglaya di Kusumah, Aria Jalak Harupat
-                    R. Memed Sastrahadiprawira: Sempalan Babad Cikundul
-                    R.A.F.: Yaomal-Qiamah, Perang Hiji Sawal di Jero Kubur
-                    R.T.A. Sunarya: Lutung Kasarung, Sangkuriang
-                    Rd. Kartabrata: Lutung Kasarung
-                    Rd. Machjar Anggakoesoemadinata: Sarkam Sarkim
-                    Sayudi: Lutung Kasarung
-                    Suriasaputra: Panjiwulung
-                    Wahyu Wibisana: Galunggung Ngadeg Tumenggung, Mundinglaya Saba Langit.
2.      Drama Modérn atawa Téater
Di Tatar Sunda kiwari, anu disebut drama modern téh nya éta drama atawa téater, anu umumna ngalalakonkeun kalakuan manusa sacara réalistis. Dina ieu pedaran urang paké istilah drama waé.
Dina drama, paguneman diucapkeun saperti biasa baé, teu dikawihkeun atawa ditembangkeun. Tapi sok aya sawatara paguneman anu dikawihkuen atawa ditembangkeun ogé, disaluyukeun jeung lalakon
Karya-karya drama jeung pangarangna, anu geus gelar dina sastra Sunda, diantarana:
-                    Ahmad Bakri: Rajapati, Lebé Kabayan
-                    Eddi Tarmidi: Ciung Wanara
-                    Enang Rokajat Assura: Méga-méga Peuray
-                    R. Hidayat Suryalaga: Tambang, Raja Wales, Pundén-pundén nu Rarempag
-                    Teddy AN Muhtadi: Pasaran
-                    Wahyu Wibisana: Tukang Asahan, Tonggérét Banén
-       Yoséph Iskandar: Juag Toéd, Tanjeur Pajajaran, Runtagna Pajajaran, Sémah, Siliwangi Maharaja Pajajaran, Dalem Cuké.
3.      Longsér
Gaya pintonan drama tradisional biasana guguyon, lulucon, heureuy. Hal-hal penting dibungkus ku kaheureuyan, ku lulucon téa, matak resep matak ramé seuri. Tah conto pintonan drama kieu disebut longsér.
-          Sambada UPI: Ménak Baheula, Payung Butut
4.      Topéng (Banjet)
Kasenian topéng banjet mangrupa drama tradisional ti Karawang, gaya pintonanna biasana guguyon atawa bodor. Salah sahiji tokoh kasenian topéng banjet anu fenoménal nya éta Nyi Imas atawa sok disebut Ijem, grup topéngna nya éta Dewi Asmara.
Patali jeung eusi carita atawa lalakon drama, anu bisa jadi aya patalina jeung téma, aya anu disebut drama komédi, drama tragédi, jeung mélodrama.
(1) Drama Komédi
Asalna istilah komédi téh dipaké pikeun drama anu pungkasanana kabagjaan keur palaku utama (happy ending), tapi kiwari dilarapkeun kana drama anu ngolah humor sarta dipungkas ku kabagjaan palaku utama.
(2) Drama Tragédi
Drama tragédi midangkeun adegan-adegan anu penting tur serieus anu ngabalukarkeun cilaka, sedih, asor, kaniaya pikeun palaku utama. Ari sababna bisa rupa-rupa, saperti lantaran nasib, kalemahan moral tokoh, jeung saterusna.
(3) Mélodrama
Istilah melodrama mimiti dipaké pikeun pagelaran anu dipirig ku musik, kaasup opera. Kiwari dipake pikeun drama anu réa ngolah konflik batin anu ngagambarkeun gerakan galura rasa.

C.                ALOKASI WAKTU                                    : 2 x 45 menit
D.                MODEL DAN METODE PEMBELAJARAN
Pendekatan     : Kontekstual
Model              : Kompetensi/KTSP, Demontrasi.
Metode            : Langsung.
Teknik             : Pemberian tugas, latihan, tanya jawab.

E.                 BAHAN/SUMBER PEMBELAJARAN
Sudaryat, Yayat, Dkk. (2007). Makaya Basa, Bandung: Sonagar Préss.
Isnenedes, Retty. (2010). Téori Sastra. Bandung: Jurusan Pendidikan Bahasa Daerah-FPBS-UPI
Kamus Basa Sunda
Power point
Lembar Kerja Siswa

F.                 ALAT
Proyector
Laptop

G.                KEGIATAN PEMBELAJARAN
Tatap Muka
a.       Kegiatan Awal (Pendahuluan) 10 menit
Apersepsi        : Mengkondisikan, membaca surat-surat pendek, mengabsen
Motivasi          : Mengajak siswa tentang memahami drama dan kaitannya dengan kehidupan       
Informasi         : Guru menginformasikan tentang indikator pembelajaran yang akan dipelajari
b.      Kegiatan Inti   : 70 menit (Eksplorasi, Elaborasi dan Konfirmasi)
Eksplorasi        : (10 menit) Menggali informasi siswa tentang drama
Elaborasi         : (50 menit)
Siswa menyimak materi tentang drama
Siswa melihat conto drama dari media video
Siswa mengidentifikasi tokoh dan karakter dalam teks drama         
                        Siswa memerankan tokoh dalam naskah drama dengan baik
           
Konfirmasi      : (10 menit) Guru mengklarifikasi dari kegiatan menelusuri dan diskusi serta menambah materi yang belum terungkap oleh siswa
c.       Kegiatan Akhir: 10 menit
·         Menyimpulkan dan menegaskan materi yang dipelajari
·         Menjelaskan kegiatan lanjutan, termasuk penugasan
·         postes
·         Menutup pembelajaran
H.                PENILAIAN
·         Jenis Tagihan            : tugas individu, dan tugas kelompok.
·         Bentuk penilaian       : kinerja, sikap ,tes dan tugas.
·         Aspek yang dinilai    : praktik, sikap dan pengetahuan.
·         Jenis penilaian           : penilaian proses dan penilaian hasil.
·         Instrumen penilaian  : Lembar kerja siswa, soal
·         Indikator tes
ü  Membaca teks drama yang akan diperankan
ü  Mempelajari teks drama yang akan diperanan
ü  Mengidentifikasi karakter-karakter tokoh dalam teks drama
ü  Memerankan tokoh yang ada dalam teks drama
ü  Memperhatikan lafal, gerak yang sesuai dengan karakter tokoh yang diperankan

·         Wangun Soal
Pancén individu
1.      Baca Naskah Drama nu judulna “Juragan Hajat”,  tuluy aprésiasi kumaha ngeunaan téma, palaku, watek palaku, latar, amanat, jeung caritakeun deui sacara ringkes!
2.      Jelaskeun ngeunaan gending karesmén, téater, longsér jeung topéng!

Pancén Kelompok
Masing-masing kelompok ngaapresiasi teks drama anu dijieun ku masing-masing kelompok anu ditugaskeun sabada pertemuan, masing-masing kelompok mintonkeun teks drama di hareup kelas!



Format penilaian
Nama   :………
Kelas   :………
Sasaran
Aspek
Kriteria
Skala

Bahasa
a.    Ucapan
Jelas
5-15
b.    Intonasi
Benar
5-15
c.    Struktur
Baku
5-10
d.   Pilihan kata
Tepat
5-10

Isi
a.   Hubungan isi
Sistematis
5-10
b.   Kelengkapan isi
Lengkap
5-10
c.   Pemahaman isi
Paham
5-10

Teknik/sikap
 a.Penyampaian bahan
Lancar
5-10
a.   Penampilan dan gerak 
Baik/sopan
5-10
Jumlah
35-100
Kesimpulan penilaian
Baik                 : 80-100
Cukup             : 60-79
Kurang            : 35-59

Tidak ada komentar:

Posting Komentar